![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/09/80c27c66f95b5a34f5a4225b39238b0e.jpg)
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/09/80c27c66f95b5a34f5a4225b39238b0e.jpg)
Δύο φορτηγά με σκουπίδια (από στρώματα, κουβέρτες, αποφάγια, χαρτόκουτα και διάφορα άλλα), έβγαλαν κάτω από τον ξύλινο πεζόδρομο της περιοχής Αυστραλίας, οι υπηρεσίες καθαριότητας του δήμου της Ρόδου έπειτα από την πολυήμερη παραμονή μεταναστών στο σημείο.
Για το γεγονός είχαν κινητοποιηθεί τις προηγούμενες μέρες, λιμενικό και αστυνομία, οι οποίοι συνέλαβαν συνολικά 113 άτομα που είχαν έρθει παράνομα στις προηγούμενες μέρες στο νησί μας και οι οποίοι βρήκαν προσωρινό καταφύγιο στη συγκεκριμένη παραλία μέχρι να μεταφερθούν με το πλοίο της γραμμής στο κέντρο φιλοξενίας μεταναστών στην Κω.
Σε μήνυμά του στην προσωπική του σελίδα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας κος Νίκος Καραμαρίτης αναφέρει: «Ξύλινος διάδρομος περιοχή Κόβα.
Τι να πούμε, απλά μαζεύουμε. Διεύθυνση Καθαριότητας δήμου Ρόδου».