![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/Blue_star_Patmos-1024x460.jpg)
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/Blue_star_Patmos-1024x460.jpg)
Σε κατάληψη του καταπέλτη του πλοίου «Πάτμος» της εταιρείας Blue Star Ferries που θα προσεγγίσει αύριο στην Κάσο θα προχωρήσουν η δημοτική αρχή οι κάτοικοι και οι επιχειρηματίες της Κάσου.
«Αυτή είναι η έσχατη αντίδραση μας στον τρόπο με τον όποιο μας αντιμετωπίζουν σε ότι αφορά την ακτοπλοική μας σύνδεση . Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί», δήλωσε στον Sky ο δήμαρχος της Κάσου Μιχάλης Ερωτόκριτος.
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/diakogeorgiou-logo-2-6.png)
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/diakogeorgiou-logo-2-6.png)
«Εμείς θέλουμε πλοίο τύπου β κατηγορίας που μπορεί να καλύψει τη γραμμή μας τόνισε ο δήμαρχος Κάσου. Είχαμε συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου όπου είχαμε λάβει αποφάσεις για το ακτοπλοικό. Από τα αιτήματα μας ικανοποιήθηκε μόνο η δρομολόγηση το πλοίου Πρεβέλης από την 1η Νοεμβρίου. Δεν έχουμε όμως σύνδεση με την Κρήτη . Απαιτούμε να δρομολογηθεί πλοίο από τον Πειραιά που να μας συνδέει με την Κρήτη. Στην Καρπαθο θα συνεδριάσουν και αυτοί και θα ενεργοποιηθούμε μαζί γιατί υπάρχουν και ελλείψεις προϊόντων», είπε ο κ. Ερωτόκριτος.
Ο δήμαρχος της Κάσου είχε συνομιλία για το θέμα με τον βουλευτή της ΝΔ κ. Μάνο Κόνσολα σε μια προσπάθεια εξεύρεσης λύσης.
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/υαλοδυναμικη-ροδου-καππος-6.jpg)
![](https://nea24.gr/wp-content/uploads/2022/10/υαλοδυναμικη-ροδου-καππος-6.jpg)